2014. március 21., péntek

Óraterv - Tücskök-bogarak

2014. március 20., csütörtök
Kezdés: 16.00
Elméleti óra volt. Témája: magyar esküvői szokások
Hagyományőrző játék: Ördögös; Kakaskergető
Vége: 16.55

Patrícia a festékes és Dávid az ördög

Bogikánk, az angyal

Dorottya, a kakaskergető

Fanni is kakaskergető lett




Februári kihívás teljesítése - Rezeda csoport

Tamás Viktória és Jákli Regina álarcai

Horváth Dorina busómaszkja


2014. március 20., csütörtök

Kedves Gyerekek!

A februári kihívás témája: a magyar esküvői szokások. Készítsetek bármit, ami kapcsolatos az esküvőkkel! Lehet az rajz, gyűjtőmunka, színjáték stb... Legyetek minél kreatívabbak, ügyeskedjetek!
A határidő(k):
Tücskök-bogarak népművészeti csoport: március 27.
Rezeda népművészeti csoport: március 24.
Kankalin népművészeti csoport: április 15.

Akiknek még nem tartottam meg az előadást ne aggódjanak, jövő héten bepótoljuk! (Nem menekültök!:) )

Várom a kész alkotásokat!

Üdv.: Dóri (néni)

FIGYELEM!!

Tisztelt Szülők!

Ezúton értesítem Önöket, hogy a Népművészeti foglalkozás órái 2014. március 31-től április 08-ig szünetelnek. Ezzel kapcsolatban a papírokat jövő héten küldöm a gyerekekkel. A következő órák fognak elmaradni:
Tücskök-bogarak csoport: április 3.
Rezeda csoport: március 31. és április 7.
Kankalin csoport: április 1. és április 8.

Kérem ezeken a napokon NE ENGEDJÉK gyermekeiket foglalkozásra!
Szíves megértésüket köszönöm!

Tisztelettel: Horváth Dóra, foglalkozás vezető.

Tücskök-bogarak első fellépése

Immár a Tücsikék is debütáltak a nagyközönség előtt! Juhú!:) Nagyon ügyesek voltak ők is, akárcsak az előző héten a Kankalinok.







2014. március 4., kedd

Február kihívás - Farsang - Tücskök-bogarak népművészeti csoport

Tomor Patrícia

Aszlajov Dorottya


Februári elméleti óra - Magyar esküvői szokások

Kezdjük a legelején, a lány kérésnél. A legény elment a lányos házhoz, hogy a szülőktől kérje meg választottjának kezét. Ilyenkor általában ajándékot is vittek: bort az apának és virágot az anyának. Ha a legény a szülők kedvére való volt, akkor megtörtént a kézfogó (vagyis az eljegyzés), ha nem, akkor az előzőleg szögre akasztott szűrét a legénynek kitették a házból. Innen ered a mondás is: "Kitették a szűrét."
Az esküvőt csupán az eljegyzést után egy évvel volt illő megtartani.
Az esküvő előtt került sor a legénybúcsúra, ami akkor a rossz szellemek elűzésére szolgált. A vőlegény barátai edényeket zörgetve igyekezték társuktól elűzni az ártó lelkeket.
Régen az esküvőket hitlésnek is hívták - hittek az egymással kötött új életben. A menyegzőket általában ősszel vagy a farsangi időszakban tartották.

Ceremónia, szokások, babonák
Az esküvő reggelén a vőlegénynek ki kellett kérnie a menyasszonyát a lány szüleitől. Több faluban is szokás volt, hogy először nem az igazi menyasszonyt, hanem egy nevetségesen felöltöztetett, magát sántának tettető asszonyt vezettek elé, majd két nyoszolyólányt (koszorúslányt) és csak harmadikként a menyasszonyt. Ezután az esküvők "ceremóniamestere" a vőfély búcsúztatta el a lányt a szülői háztól. Majd a nászmenettel elindultak a templomban, ahol a pap összeeskette őket.

Lakodalom helyszíne
Nagyon sokáig tartotta magát a lakodalmi sátor hagyománya. Ezt gerendákból és ponyvákból építették fel, majd miután elkészültek vele, a lakodalmas házat is feldíszítették, és zöld ágakból kaput csináltak. Ezen ment át az ifjú pár. A zöld ágak a termékenységet, védelmet és a megújulást jelképezték.

Ebéd, lakoma, mulatozás
A vőlegény és a menyasszony külön-külön ment haza ebédelni, mindegyik a saját családjához. Miután az ételt elfogyasztották a vőlegény a menyasszonyáért küldött. Sokszor a szülők csak akkor adták ki a lányukat, ha a párja jött el érte, egészen addig nem.
A vőlegény házában aztán az arának egy sor beavatási szertartáson kellett átesnie. Ilyen volt például a kemence ölelés. Így vált családtaggá.
Eztán került sor az esküvői vacsorára, azaz a lakomára. Vigadoztak, mulattak, zenéltek táncoltak.
Több különböző táncot is lejtettek. Az egyik ilyen volt a kása tánc, ami a tejbekása nevű étel elfogyasztása után következett. Ennek során a gazdasszony pólyával bekötötte a kezét, a másikban pedig fakanalat tartva, jajgatva körbejárta a vendégeket. Eközben a vőfély magyarázta nekik, hogy főzés közben megégette a kezét és a gyógyításához kell a pénz. Így gyűjtötték be a násznéptől a kásapénzt. A másik tánc volt a párnás tánc, amit a násznép egyik tagja a feje fölé tartott párnával járt. Ezt később a választottja elé dobta, majd rátérdeltek és megcsókolták egymást.
Éjfélkor került sor a menyasszony, avagy a menyecske táncra. Menyasszonyként eltáncolta az utolsó táncát az ara, éjfélkor, pedig felöltötte a piros menyecske ruháját, és abban is táncol egyet. Ezzel mutatta, hogy férjes asszonnyá volt.
Az estét két főbb motívum zárta le. Az egyik volt a kontyolás, amikor az idős asszonyok kontyot fésültek az ifjú arának, s rátették az asszonyi főkötőt. Végül, pedig következett a menyasszonyfektetés, avagy a nász elhálása. Ez előtt szokás volt egy gyermeket végighempergetni a nászágyon, hogy bő gyermekáldásban részesüljön az ifjú pár.
A lakodalom végén a násznagy földhöz vágott egy cserépedényt, s kikiáltotta, hogy "agyonütöm a lagzit!".

Esküvő után
Az esküvőt követő vasárnap a pár elment a templomba, ahol az újdonsült feleség a legdíszesebb ruháját vette fel, s az asszonyok közé ült le immár. A friss férjjel is hasonlóan történt ez, először foglalhatta el helyét apja mellett a családi padban. Ezután a menyasszony hét napon át nem hagyhatta el az újdonsült házát. Majd mikor ez is letelt, átmentek férjével együtt a szüleihez egy közös ebédre, mindenki visszatért a hétköznapokhoz.

Nászmenet

A vőfély

Matyó menyasszony

Sárközi ifjúpár 

Búcsúzás a szülőktől

Modernebb változata a ruháknak






2014. március 2., vasárnap

Itt csak ilyet lehet hallgatni


Életképek

Ami foglalkozások között, vagy a szünetben történik.: )

Fanni haját vonva...

"Mestermű"

Vikivel találkoztam a farsangon

Ez várt a táblán

Bűbájos Tamaránk

Néha Marci is jó gyerek (de lehet, hogy csak Anna közelsége teszi)

Vannak, akik nem szeretnek fotózkodni