2014. január 28., kedd

Óraterv - Rezeda

2014. január 27., hétfő
Kezdés: 16.00
Hagyományőrző játék: -
Elméleti óra.: Farsang megjelenése a magyar kultúrában
Vége: 16.50

A farsang a vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig, a nagyböjt kezdetéig tartó időszak elnevezése, amelyet hagyományosan a vidám lakomák, bálok, mulatságok, népünnepélyek jellemeznek. 
A farsang a párválasztás időszaka volt és egyben fontos "esküvői szezon", mivel a húsvéti böjt időszakban már tilos volt esküvőt tartani.
A falvakban a legények szervezték a bálokat. A lányok, rokonaik közvetítésével bokrétát adtak a kiszemelt legényeknek, akik a farsang végén nyilvános színvallásként a kalapjukra tűzték a bokrétát. A báli szezon és táncmulatság lényege az eljegyzés volt.
A farsangvasárnap a farsangi időszak végén lévő farsang farkának első napja. Számos helyen ezen a napon tűzték a legények kalapjukra a kiválasztott lányok bokrétáját. Húshagyó hétfő a farsang farkának középső napja. Gyakran ezen a napon tartották az asszonyfarsangot. Ezen a napon a nők korlátlanul ihattak, zeneszó mellett nótáztak, férfi módra mulattak. Ezután húsvétig már tilos volt az esküvő, a tánc, a vigadalom. A húshagyó kedd, s egyben a farsang farkának utolsó napja a farsangtemetés időpontja volt. Ezen a napon általában szalmabábut vagy koporsót égettek, jelképesen lezárták a farsangot és a telet.
A farsang tipikus ételei: farsangi fánk, kocsonya, káposzta és húsételek. 

Gazdag Erzsi: Itt a farsang
Itt a farsang, áll a bál,
keringőzik a kanál,
Csárdást jár a habverő,
bokázik a máktörő.
Dirreg, durrog a mozsár,
táncosra vár a kosár,
A kávészem int neki,
míg az őrlő pergeti.
Heje-huja vigalom!
habos fánk a jutalom.
Mákos patkó, babkávé,
értük van a parádé.


Rezedások

Pózoljunk!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése