2014. október 16., csütörtök

Kankalin - 2014. október 15.

Kezdés: 17.00
Népdal: Duna parton...;

Duna parton, van egy malom...

Duna parton, van egy malom
Búbánatot őlnek' azon, ejeha.
Nekem is van búbánatom,
Odaviszem lejáratom, ejeha.

Ej te kislány, ugorj egyet,
Ne sajnáld a cipellődet, ejeha.
Ha elszakad, újat veszek,
Azért én a tied leszek, ejeha,

Lépések: Páros táncok

Vége: 17.55








Tücskök-bogarak - 2014. október 15.

Kezdés: 16.00
Hagyományőrző játék: Ördögös; (leírást lásd lentebb)
Lépések: Csárdás, Ugrós
Vége: 16.55





Rezeda - 2014. október 13.

Kezdés: 16.00
Hagyományőrző játék: Ördögös;
A játék szereplői: a festékes, az ördög és az angyal. Az angyal és az ördög kimegy a teremből. Mindenki választ magának egy virágnevet, megmondja a festékesnek majd mögé áll. Amikor már mindenkinek van neve, akkor jön az angyal, és párbeszédet folytat a festékessel:
- Csing-ling-ling! - Ki jár itt? - Az angyal! - Kit keres? - Festékest! - Milyenest? – Az angyalnak megaranyozott, megillatozott, legszebbik... ( és itt mond egy virágnevet)
Ha van olyan virág, akkor az beáll az angyal mögé, ha nincs, akkor a festékes így válaszol: Ilyen nincs kiskertemből kiszáradt! 
Miután az angyal és a virág(ok) távoztak, jön az ördög:
- Bumm, bumm, bumm! - Ki jár itt? -  Az ördög! - Kit keres? - Festékest! - Milyenest? - Az ördögnek megrotyogtatott, megpotyogtatott legrondábbik... (itt mond egy virágnevet).
Ugyanaz az eljárás, mint az angyalnál. Egyszer az angyal, egyszer az ördög kopog. A játék addig tart, amíg el nem fogynak a virágok. Akinek több virága lesz, az „elverheti" a másikat.

- Fenem, fenem a kaszát, vágom az ördög nyakát! (vagy angyal nyakát) - ez úgy történik, hogy a gyerekek felállnak két sorba egymással szemben, közben a kezükkel föl-le mozgást végeznek. A veszteseknek pedig át kell futniuk a két sor között.

Népdal: Azt gondoltam, eső esik...

Azt gondoltam eső esik,
Pedig a szemem könnyezik.
Az én szemem sűrű felhő,
Onnan ver engem az eső.

Gyere rózsám béküljünk meg,
Mi egymásnak engedjünk meg.
Mindig voltak kik így jártak,
Mind megengedtek egymásnak.

Tánclépés: Csárdás, ugrós (ismétlés)

Vége: 16.55






2014. október 1., szerda

Boldog születésnapot!

Ezen héten ünnepelte a születésnapját a mi kankalinos Sztellánk és Tamaránk!
Isten éltesse Őket még nagyon, nagyon sokáig!

" Arcodon a napsugár fényes mosolya,
szívedben az ifjúság örök illata.
Kívánom, álmaid mindig elérhesd,
vágyak szárnyán lelkedet magasba repíthesd.
Ragyogjanak fényesen rád a csillagok, 
kívánok nagyon boldog születésnapot!"
/Motiva zenekar/

Sok szeretettel: népművészetis társaitok és foglalkozás vezetőitek




2014. szeptember 22., hétfő

40 éves az iskola

2014. szeptember 20-án ünnepelte a perkátai Hunyadi Mátyás Általános Iskola, épületének 40. évfordulóját. A műsorban helyt kaptak a kankalinosok is, aminek nagyon örültünk. Sajnos én nem tudtam jelen lenni, de mindenki megdicsérte őket, s Fanni (néni), húgocskám és helyettesem szintén dagadt a büszkeségtől. Szeretnék köszönetet mondani neki, hogy segített a próbák és a nap lebonyolításában! Nélküle nem ment volna. Továbbá köszönjük szépen a lehetőséget és a megtiszteltetést, hogy részt vehettünk ebben az ünnepi sorozatban!





- Kik azok, akik népviseletben aerobikoznak? 
- A kankalinosok!






2014. szeptember 21., vasárnap

Fellépett a Kankalin

Halihó Gyerkőcök!

2014. szeptember 18-án Kankalinos bajtársaitok felléptek a dunaújvárosi Zalka Máté utcai óvodában. Nagyon kedvesek voltak velünk az óvoda dolgozói és az oda járó gyerekek is.
A Kankalinosok, pedig természetesen ügyesen vették az akadályt, s még egy rögtönzött táncházat is sikerült összedobnunk gyorsan.
Zsúfolt egy nap volt, az biztos és ezúton is szeretnénk megköszönni Gergelyné Németh Tímeának, Timi néninek a megkeresést! Nagyon szép élményt ajándékozott nekünk!:)













2014. szeptember 16., kedd

Üdv újra itt!

Kedves Gyerekek, Szülők és mindenki, aki olvassa ezt a blogot!

Elmondhatjuk, hogy egy igen esemény dús nyarat tudhatunk magunk mögött a perkátai népművészeti foglalkozás kis (nagy?) csapatával. Szinte minden héten találkoztunk, hiszen egymást érték a fellépések és a próbák. Mindenesetre valahogy megcsináltuk, igaz néha kicsit kapkodva, idegsokkosan (ez főleg Dóri néni volt), de mindig ügyesen vettük az akadályokat! 
Kedves Gyerekek... Köszönöm Nektek, hogy ilyen ügyesek, lelkesek és kitartóak voltatok! Remélem tudjátok, hogy nagyon büszke vagyok rátok! Ha időnként össze is kapunk vagy nem úgy sikerül egy próba, ahogy szeretnénk, Ti akkor is, mindig szuper kölykök vagytok, ezt soha nem feledjétek. Továbbá szeretném megköszönni a Szüleiteknek a sok segítséget, türelmet és támogatást, amit nekünk adtak/adnak. Nélkülük nem jutnánk semmire!
És akkor most nosztalgiázzunk egy kicsikét, mi is történt ez alatt a két és fél hónap alatt:

Volt egyszer egy gálánk, amit július 12-én, az első perkátai Lovas Találkozó keretein belül zavartunk le. Ezúton is szeretném megköszönni a rendezvény szervezőinek a rengeteg segítséget, amit nekünk nyújtottak! Nekik hála, a nagy lányoknak végre van szoknyája, amiben táncolni tudnak! Szavakkal ki nem fejezhető öröm ez nekünk.  
Július 20-án a rezedások léptek fel, a Győry Teréz Emlékműsoron, ahol zajos sikert arattak, majd újra bizonyíthatott az egész népművészetis csapat augusztus 02-án, a gasztronómiai fesztiválon. 
Augusztus 20-án szintén a rezedások mutathatták meg, hogy milyen szépen is tudnak énekelni. Elkísértük a hagyományőrző menetet a rossz idő ellenére végig a falun, s ha el is kezdett esni az eső, csak vállat vonva magunkra borítottunk egy pokrócot. Jó móka volt.
Ezután, hogy a kankalinosok se unatkozhassanak, a Perkátai Régiség Gyűjtő Egyesület által szervezett Arató Kiállítás megnyitóján adtak elő egy kis műsort, majd másnap, a szüreti felvonulást nyitották meg táncukkal. 

Így visszagondolva, azt kell hogy mondjam, nem túloztam az elején, az eseménydús nyár kifejezéssel. Nem unatkozhattunk egy másodpercig sem, és azt hiszem nem is volt rá túlságosan igényünk. Jó csapatban, jó a móka, és azt hiszem bátran állíthatom, hogy a Perkátai Népművészeti Foglalkozás és rendkívül jó csapat, rendkívüli kis emberpalántákkal!

Alig várlak Titeket, hogy elkezdjük megint a közös munkát!
Addig is jó kép nézegetést és tanulást! 

Ölel és puszil mindenkit:

Dóri (néni)